Obývací pokoj

V mnoha rodinách v obývacím pokoji tráví všichni členové většinu svého volného času. Stejně tak jako návštěva. A nad příjemně strávený večer u dobré filmu také není. Zkrátka obývací pokoj je velmi frekventovaná část bytu. Zařídit si obývací pokoj však bývá často nelehký úkol. Měl by splňovat veškeré nároky na činnosti, které jsou v něm prováděny, být reprezentativní a v neposlední řadě by měl odrážet Váš vkus.

V dnešní době je trend otevřených a funkčně propojených prostor. A nezáleží na velikosti bytu. Pokud zařizování Vašeho obývacího pokoje předchází rekonstrukce bytu, pamatujte na tuto skutečnost. Vybouráním příček mezi kuchyní a obývákem můžete získat moderní obytný prostor. Tato místnost pak působí vzdušným dojmem a celý byt se zdá větší.

 • Barvy
  Volba vhodné barvy obývacího pokoje je velmi důležitá. Barva na nás musí působit příjemným a útulným dojmem. Proto dejte přednost některému z odstínu teplých barev (okrová, žlutá, oranžová apod.). Pokud nejste fanoušky takovýchto barev, můžete zvolit řešení kombinace nějaké výrazné barvy s bílou. Tmavá barva by však měla přijít na ty boční stěny, které jsou od sebe dál, protože tmavá tento pokoj opticky zúží. Avšak od bílé barvy stropu neustupujte. Protože v tomto případě rozhodně platí „méně je více“. Pokud byste rádi zvolili nějaké extravagantnější řešení, nabízí se Vám možnost použít vzorované tapety nebo různé obklady (dřevěné, cihlové, kamenné).
   
 • Uspořádání nábytku
  I uspořádání nábytku v obývacím pokoji podléhá trendům, avšak často jsme omezeni menšími prostorami panelových bytů. I přesto však můžeme zkusit něco nového. Sedačka ani obývací stěna se nemusí opírat o zeď. U sedací soupravy je v tomto případě důležitější natočení směrem do prostoru nebo k oknu. Pamatujte na to, že není dobré obývák zaplácat různými kusy nábytku. Měli bychom dbát na dobrou průchodnost. Tím také zajistíme potřebný prostor na hraní dětem. Robustním obývacím stěnám už dávno odzvonilo, proto zvolte více menších kusů nábytku (komody, závěsné police, skříňky apod.). Pokud máte obývák propojen s kuchyní, je na místě pořídit si jídelní stůl dostatečně velký pro celou rodinu.
   
 • Osvětlení
  Vzhledem k tomu, že většina obývacích pokojů v panelových domech je situována na jih, svítí sem slunce skoro po celý den. To ale neznamená, že výběr osvětlení je snadný. Osvětlení by mělo být rozmístěno podle náročnosti jednotlivých částí pokoje. Například čtecí nebo pracovní koutek bude vyžadovat dostatečné a kvalitní osvětlení, abychom si nekazili zrak. Navíc světelnými doplňky můžete obývací pokoj vhodně oživit.

 


https://www.js-truhlarstvi.cz